Pohled do Jihlavy: preference na SZZ i BUSpruhy!

Informativní článek Karla Trojana zaměřený na veřejnou dopravu ve statutární městě Jihlava, krajském městě Kraje Vysočina, představuje realizovaná preferenční opatření, zejména realizace preference na SSZ v roce 2014 a pilotního projektu vyhrazených jízdních pruhů v roce 2015, a jejich dopady na rychlost a spolehlivost provozu veřejné dopravy. Realizovaná preferenční opatření a související zvýšení cestovní rychlosti spojů dala podnět pro kompexní změnu jízdních řádů za účelem dalšího zatraktivnění systému veřejné dopravy.

 

JihlavaIng. Karel Trojan
statutární město Jihlava

 

Jihlava je krajské město Kraje Vysočina, kde žije více než 50 000 obyvatel. MHD v Jihlavě zajišťuje Dopravní podnik města Jihlavy, a.s., jehož jediným akcionářem je statutární město Jihlava. Dopravní obsluhu území města zajišťuje k 1. 5. 2016 5 denních trolejbusových linek označených písmeny A, B, BI, C a E, jedna noční trolejbusová linka N a 9 denních autobusových linek s čísly 4 -10, 12 a 36.

Za uplynulých 10 let prošla jihlavská MHD snad největší proměnu v její více než 100 let dlouhé historii. Byl kompletně obnoven vozový park (za významného přispění dotací z fondů EU), zaveden nový odbavovací systém na bázi elektronického jízdného, bezbariérově zrekonstruována většina významných zastávek a zavedena preference MHD.

Preferenční opatření v Jihlavě

V prvé řadě stojí za zmínku uzavření průjezdu centrem města (přes hlavní Masarykovo náměstí) pro všechna motorová vozidla s výjimkou MHD. Vzhledem k morfologii města a jeho komunikačnímu skeletu představuje průjezd přes Masarykovo náměstí nejkratší spojnici mezi severní a jižní částí města. To, že je tento nejkratší průjezd umožněn pouze MHD, znamená pro IAD nutnost centrum objíždět, což je časově daleko více náročné. MHD tak získává především “psychologickou” preferenci před IAD. K omezení průjezdu přes náměstí došlo v polovině 90. let (pouze v denní době) a k úplnému celodennímu uzavření průjezdu náměstím došlo po roce 2010. Ve městě dále najdeme několik příkladů úpravy přednosti na křižovatkách ve prospěch směrů, kterými jsou vedeny linky MHD.

Nejvýznamnějším počinem v oblasti preference MHD v Jihlavě bylo ovšem zavedení systému preference na křižovatkách vybavených SSZ. Tento projekt s názvem “Bezbariérové úpravy zastávek MHD a dopravní telematika pro preferenci MHD v Jihlavě – II. etapa” byl podpořen z prostředků Regionálního operačního programu NUTS 2 Jihovýchod.  Předmětem projektu bylo vybudování komplexního systému dopravní telematiky pro zajištění preference MHD v Jihlavě, který zajistí plynulý průjezd vozidel MHD přes křižovatky se SSZ. Na většině křižovatek a přechodech vybavených SSZ byly instalovány zařízení systému dopravní telematiky pro preferenci MHD a rovněž do všech vozidel a dispečinku DP Jihlava bylo pořízeno odpovídající technologické a programové vybavení. Práce na realizaci byly zahájeny v lednu 2014, od června 2014 byl zahájen zkušební provoz a celý projekt byl dokončen na konci října 2014.

Jihlava-křižovatka

Preference BUS na SSZ.

Systém preference funguje v Jihlavě tak, že vozidlo MHD v předem definovaných bodech (zpravidla nejbližší zastávka před následujícím SSZ) vyšle informaci o lince a zpoždění do řadiče příslušného SSZ, který vyhodnotí, zda bude vozidlu MHD přidělena preference či nikoli a odešle informaci zpět vozidlu MHD. Řidiči se na dotykovém terminálu v případě udělení preference zobrazí zeleně podbarvený název zastávky, v opačném případě je zastávka podbarvena červeně.

Do systému preference MHD bylo v loňském roce zapojeno i nově vzniklé SSZ na křižovatce ulic Jiráskova – S.K. Neumanna. Systém preference slouží prozatím pouze autobusům a trolejbusům dopravního podniku, složky integrovaného záchranného systému (IZS) a regionální linkové autobusy do systémy zapojeny nejsou.

První prvky prostorové preference se v Jihlavě objevili teprve nedávno. Na konci srpna 2015 byly na Havlíčkově ulici ve směru do centra vyznačeny 2 úseky vyhrazených jízdních pruhů pro autobusy. Havlíčkova ulice trpí především ve špičkách pracovních dní dlouhými kolonami, ve kterých vozidla MHD nabírala zpoždění. I přesto, že Havlíčkova ulice disponovala 2 jízdními pruhy pro každý směr jízdy stála vozidla zpravidla pouze v jednom jízdním pruhu. Vyhrazení jednoho jízdního pruhu pro trolejbusy a autobusy se zde tedy přímo nabízelo. Na tuto novinku si jihlavští řidiči postupně zvykli a i přes počáteční problémy s jízdou ostatních vozidel ve vyhrazených jízdních pruzích a určitou kritikou řidičů osobních aut se situace do konce září 2015 stabilizovala. Havlíčkova ulice byla odborem dopravy jihlavského magistrátu vybrána jako pilotní úsek k ověření tohoto druhu preferenčního opatření.

Jihlava-BUSpruh Vyhrazený jízdní pruh pro trolejbusy a autobusy v ul. Havlíčkova v Jihlavě.

 

Efekty preferenčních opatření na provoz MHD v Jihlavě

Zavedením všech preferenčních opatření v jihlavské MHD došlo k výrazné eliminaci zpoždění a zároveň došlo ke zkrácení jízdních dob. Po zavedení preference na SSZ paradoxně docházelo k tomu, že vozidla MHD přijížděla na zastávky napřed proti JŘ a musela na zastávkách vyčkávat, aby jela podle JŘ. Tento stav byl poněkud kontraproduktivní, protože cestující nechápali, proč trolejbusy či autobusy na “každé druhé” zastávce stojí s otevřenými dveřmi a čekají i potom, co všichni vystoupili a nastoupili. Tento stav trval takřka 1,5 roku, než došlo ke změnám jízdních řádů (viz níže).

Vyhodnocení přínosu vyhrazených jízdních pruhů bylo provedeno porovnáním dat o jízdních dobách z běžného červnového a zářijového týdne. Díky modernímu odbavovacímu systému a sledování vozidel pomocí GPS má DP Jihlava a.s., k dispozici přesná data o odjezdu každého spoje z dané zastávky. I přes relativně krátkou délku vyhrazených jízdních pruhů došlo k průměrné časové úspoře mezi zastávkami Jiřího z Poděbrad – Chlumova v ranní špičce 36 sekund a v odpolední 68 sekund. Koncem loňského roku po ukončení testovacího období byl navíc umožněn vjezd do vyhrazených jízdních pruhů i vozidlům taxi a cyklistům.

Preference MHD jako základní krok ke změně jízdních řádů a zvýšení cestovní rychlosti

Ke změně jízdních řádů došlo až po poměrně dlouhé době od spuštění preference na SSZ.  Od 1. dubna 2016 začaly platit nové jízdní řády u všech denních trolejbusových linek (současně byla zavedena i zcela nová noční trolejbusová linka “N”). Trolejbusy ujedou v rámci jihlavské MHD lehce nadpoloviční počet vozokm a naproti tomu přepraví více než dvě třetiny cestujících, což je dáno tím, že autobusové linky obsluhují především periferní oblasti města. Z tohoto důvody došlo ke změnám jízdních řádů nejdříve u trolejbusových linek.

Od 1. 4. 2016 došlo u linek A, B, BI k zavedení logických intervalům mezi spoji 12 minut v pracovní den (od ranního výjezdu do 18. hodiny, poté se prodlužuje na 15 minut do 20. hodiny a 20 – 30 minut po 20. hodině). Linka C jezdí ve špičkách pracovních dní v 9 minutovém intervalu, jinak její interval kopíruje linky A, B, BI. Linka E jezdí nově ve špičkách po 12 minutách a mimo špičky se střídá interval 24 a 36 minut z důvodu návazností na ostatní linky. O víkendech jezdí nově linky A, B, BI a C od ranního výjezdu do 9. hodiny a od 17. hodiny do večera po 20 minutách a mezi 9 a 17. hodinou po 15 minutách. Linak E jezdí o víkendu v intervalu 45 – 60 minut.

Tyto intervaly nahradily dřívější nelogické intervaly 13 minut v pracovní den a 17 minut o víkendu. K zavedení těchto nelogických intervalů (odjezdy ze zastávek se žádnou hodinu neopakovaly ve stejné minutové časy) došlo přesně před 6 lety (od 1. 4. 2010) z důvodu škrtů v městském rozpočtu a nutnosti ušetřit na každé lince jedno pořadí. Díky zavedení preference MHD a zkrácení jízdních dob se rozsah provozu přiblížil k tomu, jaký byl před rokem 2010. Pokud srovnáme počet ujetých vozokm v pracovní den se stavem před 1.4.2016 došlo k nárůstu o 70 vozokm za den. Zároveň se ale podařilo díky větší oběžné rychlosti ušetřit v pracovní den 6 hodin směn řidičů, takže nárůst počtu ujetých vozokm nepředstavuje takřka žádné zvýšení nákladů. Ještě zajímavější je porovnání jízdních dob trolejbusových linek před a po 1. 4. 2016, které je detailně rozebráno v tabulce 2, z níž vyplývá, že došlo k průměrnému zvýšení cestovní rychlosti o 14 %.

Tab.  Srovnání jízdních dob a cestovních rychlostí trolejbusových linek před a po 1. 4. 2016

Linka Délka linky*) [m] Jízdní doba  do 1. 4. **) [min] Jízdní doba od 1. 4. **) [min] průměrná cestovní rychlost do 1. 4. [km/h] Průměrná cestovní  rychlost od 1. 4. [km/h] Nárůst průměrné cestovní rychlosti [%]
A 7 794 28 24 16,7 19,5 17
B 10 809 37 35 17,5 18,5 6
BI 11 403 40 36 17,1 19,0 11
C 12 912 39 34 19,9 22,8 15
E 9 825 32 28 18,4 21,1 14
E okr. 6 072 17 14 21,4 26,0 21
Ø 18,5 21,1 14

*) linky B, BI jsou okružní, linka E má 2 varianty trasy z nichž jedna je polookružní. U ostatních linek se jedná o součet délky směru tam a zpět.
**) jízdní doba je kromě okružních linek B, BI a polokružní varianty linky E uvedena jako součet jízdní doby ve směru tam a zpět.

Další plány na preferenční opatření?

V plánu jihlavské radnice je zavedení dalších vyhrazených jízdních pruhů. Nejvýznamnější bude BUS pruh na Hradební ulici. Jeho zavedení zatím brání špatný technický stav Brněnského mostu a majetkoprávní vypořádání u některých pozemků, které jsou třeba ke stavebnímu rozšíření Hradební ulice u obchodního centra Citypark. Zatím je zpracovávána projektová dokumentace a po vykoupení potřebných pozemků bude následovat územní a stavební řízení. Ve hře je také varianta, rozdělit tuto akci na 2 etapy. Vytipovány jsou i další lokality, kde by mohly být vyznačeny vyhrazené jízdní pruhy.

Do budoucna se samozřejmě počítá s instalací prvků preference MHD i na dalších místech, kde je v plánu vybudovat SSZ. Uvažuje se i zapojení vozidel IZS a regionální autobusové dopravy do systému preference na SSZ.